Demans Alzheimer’den Daha Fazla Can AlıyorDemans Alzheimer hastalığından daha fazla can kaybına neden olmaktadır. Son yapılan araştırmalar bunu göstermektedir.

İngiltere’de demans (bunama) ve Alzheimer’ın en fazla ölüme neden olan hastalıklar olduğu açıklandı. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı rakamlara göre bu yıl demans nedeniyle ölenlerin sayısı kalp hastalığından ölenleri aştı.

Demans Alzheimer her iki hastalıkta yaşlılar için en önemli hastalıklardandır.

İngiltere’de geçen yıla kadar en büyük ölüm nedeni kalp hastalığıydı. ONS, 2015 yılında İngiltere ve Galler’de 61 bin 686 kişinin demans nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Rakamların İngiltere’nin yaşlanan nüfusunun etkilerine işaret ettiği belirtiliyor.Demans ölüm vakalarının 41 binini kadınların, yaklaşık 20 binini de erkeklerin oluşturduğu açıklandı.

Alzheimer hastalığının da dahil olduğu demans nedeniyle ölen kadınların oranı 2014 yılında yüzde 13,4’ten 2015’te yüzde 15,2’ye çıktı.

Bütün kanser türleri bir arada sayıldığında ise genelde en büyük ölüm oranını kanser vakaları oluşturuyor.

En genç yaş grubu olan 5-19 yaşları arasındakilerde ana ölüm nedeninin de intihar olduğu ortaya çıktı.

35-49 yaşları arasındaki kadınların en büyük ölüm nedeni ise göğüs kanseri.

İngiltere’de Alzheimer Araştırma Vakfı’ndan Hillary Evans açıklanan rakamların demans teşhisi konan kişilerin hayatta kalamadığını gösterdiğini söyledi.

Evans “Demans yaşlanmanın ayrılmaz bir parçası değil. Araştırmalar sonucu mücadele edilecebilecek bir hastalık ve bunun için tüm çabaları bir araya getirmeliyiz” dedi.

İngiltere’de 850 bin demans hastası yaşıyor.

Demansın işaretleri arasında yakın geçmişi hatırlamama, televizyondaki konuşmaları ve programları takip edememe, dostların ve günlük eşyaların ismini unutma, konuşma ortasında sözünü unutma, düşünme ve mantık yürütmede zorlanma, sinirli ve depresif olma sayılıyor.