Hasta BakıcıHasta Bakıcı

İnsanlar her an bir kaza geçirebilir veya bir ameliyat sonrası durum istenildiği gibi gitmediğin de belki kısa süreliğine belki de oldukça uzun bir süre yatağa bağımlı hasta olmaya adaydır. Bunun yanı sıra yaş faktörü göze alınırsa, belli bir yaş sonrasında kişiler artık kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve mutlaka bir Hasta Bakıcı İhtiyacı hissederler.

Bu gibi durumda insanlar hastalarını güvenle teslim edebileceği bir kurum arayışına girer ve hastalarının en iyi şekilde bakılmasını ister. Ancak günümüzde hasta ile iyi bir iletişim kurabilen sayılı firmanın sağlık personelleri bulunmaktadır. Bu personeller hastaların en ince detayına kadar her şeyiyle ilgilenir ve işini severek yapmasından ötürü bir kez yaptığı işten sıkıntı yaşamaz ve hastaya da yaşatmaz.

Hastalar kendi ve aile yakınlarının isteği doğrultusunda ister evde bakıcı desteği alabilirler isterse de kurumda bu hizmetten yararlanabilirler. Her iki olasılıkta da Yaşlı Hasta Bakıcı personelin tüm hastalara aynı oranda değişmez hizmeti şu şekilde sıralanabilir;

  • Hasta odası her düzenli olarak temizlenir ve havalandırılarak sıcaklığı aynı oranda sabitlemeye çalışılır.
  • Hayati fonksiyonlarını etkileyen tansiyon, ateş, nabız ve solunumları kontrol edilir ve belirli aralıkta sürekli ölçüm yapılır.
  • Kişisel bakımlarında, tuvalet, giyinme, ağız temizliği, saç ve vücut temizliği, burun, kulak bakımı beslenme gibi konuların tümünde hastaya destek verilir. Hasta ayağa kalkabilir durumda ise bunları kendi başına yapması sağlanır ama hasta yatağa bağımlı durumdaysa, Hasta Bakıcı tarafından tüm kişisel bakımı özenle yapılmaktadır. Özellikle bilinci kapalı hastalarda göz bakımına önem verilmektedir. Gözler aralanabilir ve gözde enfeksiyon riski doğabilir. Bu nedenle hasta bakıcı aksatmadan gözleri siler ve kurulayarak hastanın göz hijyeninin oluşmasını sağlar.
  • Hastalara kaybettikleri hareket kabiliyeti ve kas gücünü geri kazandırabilmek adına hekim tarafından belirlenen egzersizler, her gün düzenli olarak yaptırılır. Yürüyebilen hastalara gün içinde kısa yürüyüşler yaptırılarak yaşamsal fonksiyonlarının artması sağlanır.
  • Yatan hastalar hemşireler tarafından kontrol edilerek, gerektiğinde sonda ve katater değişimi yapılır.
  • Kurum içinde hekim her hastasıyla yakından ilgilenir ve sürekli kontrol altında tuttuğu genel sağlığında değişmesi gerekenleri hemşire ve hasta bakıcılarına aktararak, hastanın durumunun iyiye gitmesi hedeflenir.

    Hasta bakmak her insanın üstlenebileceği bir görev değildir. Ayrıca bir özveri, sabır ve anlayış gerektirir. Hastalarla birlikte oldukça zorlu bir yok kat eden Hasta Bakıcıları, her daim güler yüzlü ve hastalarla iyi bir iletişim içine girme zorunluluğu vardır. Ancak bu sayede hastalar kendilerini güvende ve iyi hissederek iyileşme süresinde olumlu sonuçlar alınabilir. Bir hasta bakıcıya bilinci açık hastanın her şikâyetini aktarıyor olabilmesi, bu bakıcının işini hakkıyla yaptığı anlamına gelmektedir.