Hasta Bakım EvleriHasta Bakım Evleri

Hastaların hastaneden çıktıktan sonraki özel bakım gerektiren hallerinde sistemli ve programlı hizmetler sunan Hasta Bakım Evleri, sorunlarının çözüme kavuşması için gerekli özeni gösteren, bakım standartları ile yaşam kalitelerini iyileştirmeye yönelik girişimlerde bulunulan yerlerdir.

Bakım evlerinde hastaların düzenli sağlık kontrolleri ile tedavileri, gerekli müdahaleleri ve hijyenik bakımlarının profesyonel ekiplerle uzman doktorların kontrolü altında yapılmaktadır. Felç ve özel bakım gerektiren rahatsızlıklar sonucu sürekli sağlık personeli desteğine ihtiyaç duyan kişiler için açılan bakım evleri birçok insanın en büyük yardımcısı olmuştur. Hastalara yemek, temizlik, çamaşır ve güvenlik servislerinden oluşan hizmetlerinin yanında günün 24 saati personel gözetimi altında tutulan hastalara kendilerine ait odalarda ihtiyaç duydukları sağlık ve bakım hizmetleri sunulmaktadır.

Bakım evlerinde güne hastaların öz bakımları ile başlanmaktadır.  Bu bakımlar hastanın vücut temizliğinin yardımcıyla birlikte yapılmasıyla başlar ve onları kahvaltıya hazır hale getirilmesini sağlarlar.

  • Kahvaltı sonrası her gün düzenli olarak beden egzersizleri uygulanarak fiziksel dirençlerinin artırılmasına destek olurlar.
  • Daha sonra zihinsel aktiviteler, müzik aktiviteleri ile hastaların eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanırken bilişsel süreçleri korunması amacıyla çeşitli oyunlar oynanır.
  • Hastanın yemeden içmeye, günlük ve haftalık temizlik bakımlarına kadar her türlü ihtiyaçları bakımevlerinde çalışan hasta bakıcılar sayesinde gerçekleştirilir.

Günümüzde yaygın olarak hizmet veren hasta bakım evlerinde hemşirelik, doktor ve bakım görevlisi hizmetleri verilmektedir. Yatağa bağımlı hastalar için özel bakım programı oluşturan bu merkezler her tür hastalığın evresinde hasta yakınlarına ihtiyaç duydukları desteği sağlamaktadır. Hizmet veren bakımevi bünyelerinde oluşturulan hasta bakım üniteleri hem evde bakım hizmeti sunmakta hem de yatağa bağımlı hastalar için yaşamlarını daha kolay hale getiren uygulamalar gerçekleştirmektedir. Özellikle yatak yaraları ve tedavileri Hasta Bakım Evlerinin en çok üzerinde durdukları konular arasında yer alır.  Bakıma ihtiyaç duyulan hasta ve hasta yakınlarının Hasta Bakım Evleri Firması araştırarak en iyi ve güvenilir hizmeti sunan yerlere yakınlarını bırakmaları gerekmektedir. Hasta bakım evlerinin kuruluş amacı sağlık hizmetine ihtiyaç duyan kişilere bu hizmeti mümkün olduğunca en iyi şartlarda sunabilmek olduğundan genellikle profesyonel bir ekiple çalışmayı hastalara en iyi hizmeti sunmayı hedef edinirler. Kronik hastalıklara bağlı olarak düzenli ve sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan yaşlı hastaların bu ilaçlarını bakım evlerinde bakıcılarının yardımları sayesinde düzenli alımları sağlanacaktır. Aynı zamanda düzenlenen sosyal faaliyetler ile morallerinin yüksek tutulmaları da destek olunmaktadır.

Hasta bakım evlerinde kayıt için belirli birkaç şart bulunmaktadır.

  • Kayıt olabilmek için öncelikle sağlık raporunuzun olması gerekmektedir. Çünkü sağlıklı olunduğu kanıtlanmadığı takdirde kayıt olmak mümkün değildir. Bu konu hakkındaki hassasiyetler bulaşıcı hastalıklara karşı önceden önlem alınması durumudur. Gelen bir hastanın bulaşıcı hastalığının bulunması içerideki tüm hastalara zarar verecektir.
  • Akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmayan aldığı sağlık raporu ile bu durumu kanıtlayan kişiler istedikleri Hasta Bakım Evleri bünyesine kayıt olabileceklerdir.