Hasta BakımıHasta Bakımı

Eski zamanlarda insanlar 60-70’li yaşlarda bugünkü nesle oranla çok daha sağlıklı yaşamlarını sürdürürken, şimdiki zamanda 55-60’lı yaşa ulaşan insanların birbirinden farklı birçok hastalığı oluşabilmektedir. Zorlu yaşam şartlarında hemen her evde yaşayan bireylerin hepsi çalışmak durumunda kalması, aile büyüklerini de yalnızlığa mahkum etmesi gerçeğiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

Maalesef ki, kişiler belli bir yaşa geldiğinde artık birçok kişisel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiği gibi evde yalnız kalması da oluşabilir sağlık tehditlerine karşı doğru olmayacaktır. Bu nedenle birçok aile ortak aldıkları karar neticesinde Hasta Bakımı üstlenebilir kurumlara başvurulur ve hastanın iyi bakılacağı gibi kendi yaşıtlarıyla sıkılmadan zaman geçirmesi sağlanır.

Hasta Bakımıİnsanların geçirmekte oldukları hastalık ne boyutta olursa olsun özellikle hasta kişi yaş olarak ileri dönemde ise doğal olarak beden ve ruh bakımından daha zayıf olmaktadırlar. Bu durum göze alındığında Hasta Bakımı son derece özen ve belli bir deneyim gerektiren bir iş olduğu bilinmelidir. Hasta bakıcılar ve hemşireler gün içinde hastalarla sürekli iç içe olmasından dolayı her daim güler yüz politikasına uygun şekilde davranma zorunlulukları vardır.

Hastaların daha rahat bir ortamda yaşantılarını sürdürmeleri adına Hasta Bakım Evi prensibi olarak yatalak ve gezebilen hastalar ayrı bölümlerde konaklamaktadır. Bu sayede durumu biraz daha ağır olan hastaların rahatsız olmaları engellendiği gibi, gezebilen hastalarında özgürlükleri kısıtlanmamış olmaktadır. Peki, bakım evinde hastalara neler yapılır? Hasta hizmetlerini her aile tabi ki merak eder. Bunlardan birkaçını sizler için aşağıda sıraladık.

• Hastaların günlük olarak odaları temizlenir, çarşaf ve havlular değiştirilir ve oda havalandırılır.
• Diyet uzmanları tarafından hastaların durumuna özel hazırlanan günlük yemekler, beslenme saatlerinde düzenli olarak hastalara yedirilir.
• Rutin şekilde tüm hastaların tansiyon, ateş, nabız ve solunum kontrolleri yapılıp, hastada bir değişiklik fark edilirse hekime bilgisi verilir.
• Hastanın kendi başına yapabileceği kişisel bakımlar, hasta bakıcı eşliğinde yapılması sağlanırken, yatan hastaların bütün bakımı özenle hasta bakıcı tarafından yapılmakta ve hastayı utandırmayacak şekilde mahremine önem verilmektedir.
• Yaşlı ve oldukça yorgun olan yaşlıları yormadan vücutlarına uygun olan egzersiz programı uygulanıp, as sisteminin güçlenmesi sağlanır.
• Kurum içinde hastaların birbirleriyle kaynaşması için çeşitli etkinlikler düzenlenerek hastalar bir araya getirilir sohbet etmeleri sağlanır.

Bahsi geçen bakımlar sadece gün içinde hastalar için yapılan uygulamaların bir kısmıdır. Her hasta kurum için ayrıcalıklı ve kendi durumunun içerdiği doğrultuda bakımı yapılmaktadır. Alınganlığın yükse safhada olduğu yaşlılarınızın neler hissettiği Hasta Bakımı esnasında, kurum personeli tarafından kısa sürede anlaşılıp sıkıntısı giderileceği için hiç tereddüt etmeden kuruma emanet edebilirsiniz. Bu sayede kısıtlanan yaşantılarını kendi yaşıtları arasında fark etmeyecekler ve huzur içinde zamanlarını geçireceklerdir.