Laparoskopik kalp ameliyatı nedir?Laparoskopik kalp ameliyatı yani halk dilinde kapalı kalp ameliyatı, doğuştan ya da sonrasında oluşan ileri kalp rahatsızları için gerçekleştirilen bir cerrahi tedavi sürecidir.

Laparoskopik kalp ameliyatı açık kalp ameliyatı gibi üst gövdenin açılarak yapılmasından ziyade küçük kesikler ile yapılır. Koltuk altı, meme ve meme altının dış kıvırımdan atılan 4-5 cmlik küçük kesikler ile kaburganın geçilerek açık kalp ameliyatının aksine kemikler kesilmeden direkt kalbe ulaşılması ile yapılır.

Açık kalp ameliyatı ile farkları

Laparoskopik kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatının yanı sıra büyük kesikler ile yapılmadığı için ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonları engellemektedir. Kesiklerin küçük olmasından kaynaklı hastanın daha hızlı taburcu olması daha olanaklıdır. Laparoskopik kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatı ile oluşabilecek komplikasyonları ameliyat sonrası barındırmadığı için hastaların günlük yaşama daha hızlı adapte olabilmesi açısından tercih edilmesi daha olası bir cerrahi müdahaledir. Gaziosmanpaşa Hastanesi’nin güçlü tekniker kadrosu ve usta deneyimli cerrahları ile tetkik ve testlerin pozitif çıkması sonucu tercih edilebilir bir cerrahi operasyondur.

Hangi kalp rahatsızlıkları için uygundur?

Laparoskopik kalp ameliyatı, tüm kalp rahatsızlıkları uygulanabilir bir cerrahi müdahaledir. bunların başında; Mitral kapak tamiri ve değişimi, Aort kapak tamiri ve değişimi, Triküspit kapak tamiri ve değişimi, Pulmoner kapak tamiri ve değişimi, kalp deliği kapatılması, koroner bypass ameliyatları ve kalp tümör ameliyatları gelmektedir.