Yaşlı Hasta BakıcıYaşlı Hasta Bakıcı

Hasta bir insanla birlikte yol almak bir nevi onun hastalığıyla mücadelesinde bakıcısının da mücadele edeceği bir süreç gerektirir. Özellikle hasta kişi yaşlı ise çok daha alıngan olacağından ayrıca bir anlayış gösterilmeli ve onun durumunda neler hissedilebileceği düşünülerek hareket edilmelidir. İnsanların bakımı muhtaç yakın aile bireyleri için Yaşlı Hasta Bakıcı tarafından aldığı ilk elektrik son derece önemlidir. Bir hasta bakıcı her daim deneyimli, kişilere göre hareket edecek kadar tecrübeli ve güler yüzlü olması gereklidir. Ancak bu sayede hasta yakınları hastalarını ilgili kuruma gönül rahatlığıyla emanet edebilir ve iyi bakılacağından yana emin olabilir. Bakıma alınacak hastaların genel durumları birbirinden çok farklıdır ve hepsine ayrı bir yaklaşımla ilgi gösterilir. Bazı hastalar ayakta gezip sağlıklarında bir ciddi bir sıkıntı yokken, bazıları yatağa bağlı ve büyük ölçüde özen gerektiren bir bakıma ihtiyaç duyabilmektedir.

Kurumunda hemşiresinden hasta bakıcısına kadar tüm personel son derece titizlikle çalışmakta ve hastalarınızın kendilerini daha iyi hissetmeleri adına tüm imkanları seferber etmektedirler. Hastanın genel sağlık durumu ne olursa olsun periyodik aralıklarla günlük ve haftalık bakımları Hasta Bakıcı tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte hemşireler ve hekimlerde bakımları desteklemekte ve gün içerisinde hastaları kontrol etmektedirler. Sizlerin kurumlara emanet ettiğiniz hastalarınız için Yaşlı Hasta Bakıcısı tarafından genel anlamda yapılanlar şöyle sıralanabilir;

  • Hasta bakıcının öncelikli görevi hastalarla iyi iletişim kurabilme ve gün içinde belli aralıkta sohbet etmek, yürüyebilen hastaları biraz yürüyüşe çıkartarak onların rahatlamasını sağlamaktır.
  • Düzenli olarak her gün yatak nevresimleri değişmeli, hastanın kendine özel çekmecesi dolabı temizlenmeli ve odası havalandırılmalıdır.
  • Hastanın vücut fonksiyonları durmuş ve yatağa bağlıysa, günlük ağız bakımı yapılır, burun ve kulak temizliği ıslatılan pamuklu çubukla iyice temizlenir ve kurulanır.
  • Tuvalet ihtiyacı, giyinme, yemek yeme gibi kişisel ihtiyaçları desteklenir.
  • Ayağa kalkamayan hastalara haftada 1-2 defa saç banyosu yaptırılıp, yine duruma göre 1-2 defa olmak üzere vücut banyosu yaptırılır. Bilinci açık hastaları mahcup etmeme adına bu işlem mahrem yerleri kapatılarak uygulanmaktadır. Ayakta gezebilen hastalar kendi istekleri doğrultusunda istedikleri kadar yıkanabilir, gerekli noktalarda Yaşlı Hasta Bakıcı tarafından yine destek verilir.

Hastaların kurumda geçirdiği süre boyunca yaşamsal aktivitelerini yerine getirmek adına Yaşlı Hasta Bakıcı Firması, hasta bakımlarında sizlere her konuda danışmanlıkta yapmakta ve hastalarınıza karşı nasıl yaklaşmanız gerektiği hakkında önerilerde bulunmaktadır. Bu sayede hasta yakını ve sağlık ekibi aynı noktada buluşarak hastanın iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. İyi bir hasta bakıcı, hastanın dilinden anlayan özverili personellerden oluşmalı ve hastanın tüm hizmetini rahatsızlık duymadan severek, isteyerek yapmalıdır.