Zeytinburnu Semiha Şakir HuzureviZeytinburnu Semiha Şakir Huzurevi

1985 yılında hayırsever merhume Semiha ŞAKİR tarafından yaptırılmış ve bağış yapılmıştır. 25 yılı aşkındır  yaşlılara hizmet vermektedir.

Toplam hizmet alanı 4317m2 dir. Huzurevinde süit odaların yanı sıra normal odalarında bulunduğu binada toplam 90 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. Bunlar 76 olan yatak kapasitesi 74 normal bakım, 16  özel bakım olmak üzere 90’a yükseltilmiştir.

Kuruluş binası 4 katlı olup;

Bodrum kat:

Özel Bakım Ünitesi; 8 adet 2 kişilik oda, Dinlenme Salonu WC ve banyo, Sağlık Servisi, Yaşlı Misafir Odası, Gözlem Odası, İş uğraşı atölyesi, Arşiv, Depo, Teknisyen Odası, Sığınak, Mutfak, Morg, Çamaşırhane ve Elektrik Panosu bulunmaktadır.  Özel Bakım Ünitesinde toplam 16 yaşlı hizmet almaktadır.

Zemin Kat:

Özel bakım Hizmeti alan yaşlıya ait 4 adet tek kişilik oda, 2 adet standart hizmet alan yaşlıların kaldığı tek kişilik oda bulunmaktadır.

 I.Kat :

I.Katta, 9 adet tek kişilik oda, 12 adet çift kişilik oda ve dinlenme salonu bulunmakta olup bu katta özel bakım hizmeti verilen 5 yaşlı bulunmaktadır.

II.Kat :

Bu katta, 11 Adet tek kişilik oda, 12 adet çift kişilik oda ve dinlenme salonu bulunmakta olup, özel bakım hizmeti verilen 2 yaşlı bulunmaktadır.

Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevine Kabul Şartları ( Yaşlı Müracaatı )

1)60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,

2)Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak,

3)Ruh sağlığı yerinde olmak,

4)Bulaşıcı hastalığı olmamak,

5)Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak,

6)Oda ücretini ödeyebilecek durumda olmak

7)Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.

Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Kabulü

Müracaat için: Müracaatçı kuruluşa  aşağıdaki belgeleri tamamladıktan sonra gelerek bizzat başvuruda bulunur.

Başvuru Belgeleri:

1)Sağlık Raporu (Psikiyatri, Nöroloji, Dahiliye Doktorlarından “Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” İbaresi olacak.(Ayrı ayrı doktorlardan alınabilir.)

2)Gelir Durumunu gösteren belge (Maaş, Kira vb. gelir durumun gösteren belge)

3)Nüfus Cüzdanı fotokopisi

4)Dilekçe

Başvuru şartlarını sağlamayan müracaatçı, durumuna uygun huzurevlerine yönlendirilir. Başvuru şartlarını sağlayan müracaatçının başvuru dilekçesi ile kimlik fotokopisi alınarak; cinsiyeti, kalmak istediği oda tipi ve başvuru tarihi itibariyle sıraya konulur. Sırası gelen yaşlıya çağrı yapılır. Çağrıya icabet etmeyen yaşlıya son çağrı yapılır. Kurumla iletişime geçmemesi halinde dosya işlemden kaldırılır.

Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevine Kabul Yapıldıktan sonra Düzenlenmesi Gereken Belgeler:

  • Bulaşıcı hastalığı olmadığını belirten ve “ Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer alan sağlık raporu. ( Özel ya da devlet hastanesinden )
  • Akıl hastalığı olmadığını belirten ve “ Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer alan sağlık raporu. ( Özel ya da devlet hastanesinden )
  • Alkol ya da madde bağımlısı olmadığını belirten ve “ Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer alan sağlık raporu. ( Özel yada devlet hastanesinden )
  • Verem savaş dispanserinden mikrofilmli sağlık raporu.

Yukarıda belirtilen evraklar tamamlandıktan sonra, Sosyal çalışmacı veya Psikolog tarafından yaşlının ikametgâhında yapılan sosyal inceleme sonucunda düzenlenen raporun sonuç ve değerlendirme bölümünde; sosyal, fiziksel, ekonomik, ruhsal, zihinsel özellikleriyle değerlendirilen yaşlının kuruluşa yerleştirilmesinin uygun olup olmadığı belirlenir.

Kabul sırasında istenilecek belgeler

  • 12 Fotoğraf
  • Yakınlarının ayrıntılı bilgileri
  • Hepatit “B” aşısı yaptırmaları
  • Kan grubu kartı

 

Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevi adres ve telefonu

Adres: Kazlıçeşme Mh. İmam Hatip Yolu Sk. No.6  Zeytinburnu / İSTANBUL

TELEFON : 0 212 582 8343 – 0 212 558 0224

FAKS         : 0 212 547 1169

E-MAİL     : zeytinburnuhuzurevi@istanbulaile.gov.tr