Alzheimer hastalığı belirtileri nelerdir?Alzheimer hastalığı belirtileri nelerdir? Her hastalık gibi Alzheimer hastalığınında insanlar üzerinde yaptığı etkiler mevcuttur. Bunlara madde madde kısaca değinecek olursa 9 madde ile görülen belirtileri sıralaya biliriz.

1- Unutkanlık

Bu tür unutkanlıklar basit gibi görülür. Ama önemlidir. Özellikle günlük hayatı etkileyecek şekilde olması önemini ayrıca artırmaktadır.

Alzheimer hastalığı belirtileri arasında en önemlisi unutkanlık. Özellikle yeni yakın geçmişte öğrenilen edinilen bilginin unutulması şekline görülür. Ayrıca önemli gün ve olayları sık sık unutmak. Bir olay ya da bilgi için devamlı olarak aynı soruları sormak. Haliyle bazı şeyleri not etme eğilimin artması. Not defteri, ajanda, cep telefonu uygulaması gibi hafıza yardımcılarına ihtiyaç duymak Alzheimer hastalığının ilk belirtisi olabilir.

2- Sorunları çözememe ve planlayamama

Alzheimer hastalığı belirtileri arasında “planlama yetisinin kaybolması ve sorunları çözememe” gelmektedir. Daha önce zorlanmadan yapılan, rutin olarak her zaman sorunsuz yapılan hesaplamalarda, planlamalarda zorlanmaya başlanıldıysa bir kez daha düşünmek gerekir. Bu durumlar Alzheimer belirtisi olabilir.

Örneğin daha önce kullanmış olduğunuz bir yemek tarifini uygularken zorlanma, aylık harcamaların hesaplanmasında yapılan hataların artması, bu tip işlemler sırasında genel olarak yoğunlaşma kaybı yaşama ve daha önce yapılan rutin hesaplamaların veya aktivitelerin daha uzun sürede tamamlanabilmesi Alzheimer nedeniyle meydana geliyor olabilir.

3- Basit ve kolay işleri yaparken zorlanma

Basit ve kolay işleri yaparken bile zorlanılması Alzheimer hastalığı belirtileri  arasında yer alan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Alzheimer kişinin günlük olarak yaptığı aktiviteler sırasında zorlanmasına yol açar. Örneğin çok bilindik bir adrese arabayla giderken adresi şaşırma veya kaybolma, en sık oynadığı veya seyrettiği oyunun kurallarını hatırlarken zorlanma Alzheimer’in belirtileri arasındadır.

4- Zaman ve mekânları karıştırma

Alzheimer ilerledikçe kişi tarih hesabını unutmaya başlar, hangi günde olduğunu karıştırmaya başlar. Bazen kişi bulunduğu mekânın neresi olduğunu ve oraya nasıl geldiğini unutabilir.

5- Görsel yeteneklerde azalma

Bazı insanlar için renkleri ayırt etmekte zorlanma, mesafe belirleyememe, okuma güçlüğü ve araç kullanırken yaşanan sorunlar Alzheimer belirtisi olabilir.

6- Yazmada ve okumada zorlanma

Alzheimer hastaları konuşmaları takip etmekte ve konuşmalara katılmakta zorlanırlar. Bazen konuşma ortasında durarak az önce kurdukları cümleleri unutup aynı cümleleri tekrar edebilirler. Doğru kelimeyi bulmakta zorlanma veya yardım almadan bulamama, objelere farklı isimler verme (örneğin saate zaman gösterici demek gibi) Alzheimer belirtileri arasındadır.

7- Eşya ve malzemeleri kaybetme, bulamama

Eşyaları kaybetme veya örneğin arabanın anahtarını buzdolabına koyma gibi önceden var olmayan garip sorunlar Alzheimer’ın belirtilerindendir. Kişi eşyasını bulamadığı zaman çevresindeki insanları hırsızlıkla suçlayabilir ve bu tip olaylar zamanla sıklaşmaya başlar.

8- Karar vermede zorlanma

Kişinin muhakeme yeteneğinin zayıflaması, karar vermede zorlanması veya sık sık yanlış kararlar vermesi Alzheimer’e işaret ediyor olabilir. Örneğin huyu ve ihtiyacı olmadığı halde sürekli televizyondan pazarlanan ürünlerden satın almaya başlayabilir.

9- Yalnızlaşma, kabuğuna çekilme

Alzheimer kişinin hobilerinden, sosyal aktivitelerden, iş hayatından ve işle ilgili projelerden, ilgi duyduğu sporlardan uzaklaşmasına yol açar. Örneğin taraftarı olduğu takımın maçlarına ilgisini kaybedebilir.

10- Kişilik değişikliği

Alzheimer’ın etkisiyle birlikte ruh halinde sık değişimler görülebilir ve kişilik değişimi yaşanabilir. Kişinin sürekli korku dolu, şüpheci, depresif ve kaygılı olması Alzheimer belirtisi olabilir. Evde veya işte çok çabuk sinirlenebilir, arkadaşlarıyla sık sık tartışabilir. Alzheimer’ın ilk belirtileri neredeyse tüm insanlarda görülen yaşla birlikte hafızanın zayıflamasıyla karıştırılabilir.

Bu nedenle Alzheimer hastalığının teşhisi ancak hastalık belli bir aşamaya geldikten sonra, kişinin yakın çevresinin bariz sorunlar görmeye başlamasıyla mümkün olabilmektedir.

Alzheimer hastalığının belirtileri