Alzheimer hastalığı tedavisinde yeni bir umut ışığıAlzheimer hastalığı ile yaşayan milyonlarca insan ve aileleri için yeni bir umut ışığı doğdu.

Deney aşamasındaki yeni bir ilaç, Alzheimer hastaları için umut oldu. İlk klinik deneyler, beyinde hafıza kaybı ve düşünme becerisini etkileyen plakların oluşumunu yavaşlattı. Eğer araştırmalar istenen sonucu verirse hastalığın tedavisinde bir dönüm noktası yaşanabilir.

Alzheimer hastalığı ile yaşayan milyonlarca insan ve aileleri için yeni bir umut ışığı doğdu.

Ünlü bilim ve tıp dergisi Nature’da yayımlanan yeni bir makale, hastalığın tedavisi için geliştirilen yeni bir ilaçla ilgili ilk sonuçları açıkladı.

İlaç, hafiften orta dereceye 165 Alzheimer hastası üzerinde denendi.

İlaç, hastalığın en önemli işareti, beyinde oluşan plaklara, odaklanıyor.

Soldaki beyin MR’ında kırmızı bölge, bir Alzheimer hastasının beyninde yıllar içinde oluşan hasarı gösteriyor. Sağda ise bu ilaçla bir yıl süreyle tedavi sonucu plaklarda çarpıcı bir azalma var.

Deneye katılan bazı hastalarda beyinde şişme ve kanama görülse de, gerekli doz ayarlamaları yapıldığında çoğu yan etki de ortadan kalkıyor.

İlaç, dünyadaki 44 milyon hasta için bilişsel gerilemeyi yavaşlatmada umut olabilir, ancak araştırmacılar, ilacın etkili bir tedavi olacağını söylemek için erken olduğuna dikkat çekiyor.