Fizik Tedavi nedir nasıl yapılmalıdır?Fizik Tedavi nedir nasıl yapılmalıdır?

Egzersiz, kişilerin yaşamında birçok değişikliği beraberinde getirmektedir. Kişinin fiziki durumunu, fizyolojik yapısını düzenlemekle beraber yaşam kalitesini de arttırmaktadır.

Tüm yaş gruplarında olduğu gibi bu durum, yaşlı popülasyon için de geçerlidir. Hatta yaşlılar için olmazsa olmazlar arasındadır. Gençlerde olduğu gibi yaşlı bireylerde de düzenli egzersizin çok sayıda yararı bulunmaktadır.

Ana başlıklar olarak kardiyovasküler, nörofizyolojik, kas iskelet sistemi sağlığı üzerine etkileri yanında vücut kompozisyonu ve metabolizma üzerine de kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır.

Egzersiz, kas iskelet sisteminde, kas kütlesinde ve kuvvetinde artma, eklem hareket açıklığında düzelme, dengeyi düzelterek düşmede azalma gibi faydalar sağlar. Kişinin bağımsızlığında artmaya ve fonksiyonel engelliliğinin azalmasına yardımcı olur.

Yaşlı bireylerde tüm risk taşıyan veya taşıyabilecek durumlar ve risklerin denetimi için en önemli parametre, uygulanan egzersiz süresi ve düzeyinin, egzersiz öncesi dönemden ılımlı fark göstermesidir.

Bu fark ne egzersizin yararını ortadan kaldıracak kadar az olmalı ne de egzersizin risklerini ortaya çıkaracak kadar fazla olmalıdır. Egzersize ait yararların belirginleştirilebilmesi, risklerin azaltılıp ortadan kaldırılabilmesi için esas amaç yaşlı bireye ait özel programın belirlenebilmesidir. En ideali egzersiz öncesi genel bir değerlendirme ve riskli durumların tespiti ile birlikte oluşturulan kişiye özel program, bilgilendirme, öneriler, değerlendirme ve organizasyondur.

Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde bulunan fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinin  amacı, sakinlerin ihtiyaçlarına yönelik günlük yaşam aktivitelerinde onlara yardımcı olacak hareketleri yapmalarını olanak sağlamaktır.  Ayrıca  nörolojik veya ortopedik problemi olan sakinlerin ise fizik tedavi cihazları ve deneyimli fizyoterapi kadrolarla rehabilite etmektir.

Hatta bazı yaşam merkezlerinde bu işlem bütün yaşlılar için gerekli olarak görülerek herkese uygulanmaktadır. Fiziksel bir problemi olsun veya olmasın her sakine fizyoterapist eşliğinde düzenli aralıklarla bireysel egzersiz seansı yapılmaktadır.