Hasta Bakım HizmetiHasta Bakım Hizmeti

Belirli rahatsızlıklar geçiren bakıma ihtiyaç duyan kişilere uygulanan Hasta Bakım Hizmeti her zaman için güvenilir ve işini düzgün yapan kişiler tarafından yapılmalıdır. Hastanın sakat, özürlü veya yaş itibariyle kendi bakımını yapamadığı durumlarda sağlık ve sosyal hizmetlere ihtiyacı olabilmektedir. Bu bakım hizmetleri ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlardan uzun süreli bakıma muhtaç olan yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden evde tedavisi sürecek hastalara kadar birçok kişi faydalanabilir.

Evlerde sağlık bakımının gerçekleştirilmesi sonucu en önemli iki faydası, sağlık harcamalarında sağladığı düşüş ve hastanın kendi huzurlu ortamında bakımının sağlanmasıdır. Yüksek kalitede hasta bakım hizmeti verebilmek için kişilerin ve ya gruplarının inanç ve isteği gereklidir. Hasta bakım hizmeti verilecekken ciddi anlamda büyük grup çalışmaları yapmak gerekir. Hastaların bakım hizmetinden memnun kalıp kalmadığı hastane için önemli bir durum olduğu için hastaya olan davranışlarda hasta memnuniyetini etkileyecek temel unsurlar olduğu belirtilmektedir.

Hasta bakım hizmetlerinin herhangi bir önemli sorun olmadığı sürece ev ortamında uygulanması hastanın daha çabuk yaşama katılmasını, daha fazla faaliyette bulunmasını ve çevresiyle olan düzenlemelerin kısa sürede sağlayacağından önemli bir yere sahiptir.  Evde uygulanan başlıca Hasta Bakım Hizmetleri şunlardır;

  • Hastanın ve evde yaşayan diğer bireylerinde sağlığı için, hasta odasının düzeni son derece önemlidir. Temiz, aydınlık, düzenli ve normal ısısının yanında fiziksel tehlikelere riskinden ve gürültüden uzak bir oda seçilmelidir.
  • Hastanın sağlığına daha çabuk kavuşabilmesi sağlıklı beslenmesinin sağlanmasıyla oluşur. Hastalara doktorların önerdiği diyetleri uygulamak, vücudun sağlığının korunması için son derece özen gösterilmesi gereken bir durumdur.
  • Hasta yatağının hastada herhangi bir yaralara sebebiyet vermemesi için, temiz, kuru ve rahat bir yatak olması tercih edilir.
  • Hastanın günlük bakım ihtiyaçları özenle giderilmeli, kendisini rahat ettirmesi için bakımlı olmasını yardımcı olunmalıdır. Kişinin giyiminin temiz ve düzgün olması özgüvenini ve iyilik hissini artıracaktır.
  • Hasta bakım hizmetinin olmazsa olmaz özelliği hastanın ilaçlarının düzgün bir şekilde saatiyle doğru miktarda verilmesidir. Verilen herhangi bir ilaçta hastada yan etki görüldüğü takdirde bu durumun doktora bildirilmesi gerekir.
  • Evde ya da hastanede bakım sırasında karşılaşılan en riskli durumlardan birisi de enfeksiyon tehlikesidir. Bu da hastanın salgılarıyla temas etme durumunda oluşabilir. Bu nedenle bakım hizmeti verirken bakım eldivenleri kullanılmalıdır.
  • Evlerde yapılan hizmetin dışında kurumlarda yapılan hizmetlerde son derece önem ve dikkat isteyen bir durumdur. Kurumlarda hasta bakım elemanları hizmet verirken hasta kişilerin bakım ve danışmanlığını, beslenmelerini, kişinin sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan kişilerdir.
  • Ev bakımının dışında kurum içerisinde de kişilerin isteğine bağlı olarak özenli bir bakım yapılmakta ve hastadan sorumlu kişi, hastanın her türlü ihtiyaçlarını gidermekle yükümlüdür. Yemeden içmeye, günlük ve haftalık bakımlarına, odalarının temizliği ve düzenini kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Hastaların hastanede yattıkları süre içerisinde bakım hizmetleri almaları için özel hemşire ya da destek personel talebinde bulunmaları gerekir.  Evde uygulanan bakımlar sırasındada hizmet verecek kişinin deneyimli, işini düzgün sevgi ve sabırla yapan kişilerden olmasına dikkat edilmesi gerekir. Güvenilir Hasta Bakım Hizmeti Firmaları aranarak ihtiyaç duyulan personel desteği talebinde bulunulur.