Huzurevi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Huzurevi ve yaşlı bakımevi sektörü son zamanlarda yeni bir hizmet kolu olarak önümüze çıkmıştır. Her hizmet sektöründe olduğu gibi huzurevi ve yaşlı bakımevlerinde de belli standartların olması gerekiyor. Kanun koyucu bunları belirlemiş. Buna biz azami (olması gereken) imkânlar gözüyle bakarsak huzurevlerini diğer huzurevlerinden ayıran başka şeylerinde devreye giriyor olması gerekiyor. Yani huzurevi ve yaşlı bakımevi seçiminde öne çıkan kriterler neler onlara bir göz atalım.

Huzurevi seçimi ve huzurevine yakınlarınızı yerleştirmek zorlu bir süreçtir. Bu zorlu süreçte www.istanbulhuzurevleri.com  sitesi olarak sizlere yardımcı olma adına huzurevlerinin ve yaşlı bakımevlerinin imkânlarını, iletişim bilgilerini, huzurevi kapasitelerini ve akla gelecek diğer özelliklerini belli bir sitede toplamak istedik.

Huzurevi Fiyatları :

her şeyde olduğu gibi burada da fiyatlar karşımıza çıkıyor. Huzurevi ve yaşlı bakımevleri çok çeşitli hizmetler sunmaktadırlar. Her yaşlıya aynı ortak hizmetleri sunmakla kalmayıp bazı yaşlı misafirlerine farklı ve ekstra hizmetler sunmaktadırlar. Haliyle bu durum huzurevi fiyatlarını artırmaktadır. Yatalak hastanın bakımı ile kendi başına hareket eden yemek yiyen ve kendi ihtiyaçlarını gideren hastanın maliyeti ve bakım giderleri aynı olmayacağından dolayı her hasta için farklı fiyat politikası uygulana bilmektedir.

Huzurevinin fiziki durumu:

Her huzurevi ve yaşlı bakımevinin bina yapısı aynı değildir. Bazıları bina yapılırken huzurevine uygun olarak inşa edilmişlerdir, bazıları ise önceden farklı amaç için kullanılan binayı tamir tadilat ile huzurevine çevrilmişlerdir. Buna dikkat etmek gerekmektedir. Haliyle huzurevi ve bakımevi olarak inşa edilen binalar hastanızı yerleştirmek için daha uygun olacaktır.

Huzurevi kapasitesi:

Huzurevleri ve yaşlı bakımevleri farklı büyüklükte faaliyete sokuldukları için izin alırken en fazla alabileceği hasta/yaşlı sayıları belirlenmiştir. Yatak kapasitesi olarak geçmektedir. Buna dikkat etmek gerekmektedir. Hasta/yaşlı kapasitesine bağlı olarak personel durumu da göz önüne alınmalıdır.

Huzurevi ile iletişim:

İstenilen her saatte ve günde huzurevine ziyaret yapabilmelisiniz. Aradığınızda karşınıza bir yetkilinin çıkıyor olması gerekir. Bu yetkili huzurevi çalışanı olabileceği gibi huzurevi ve yaşlı bakımevi yöneticileri de olabilir.

Huzurevini kamera sistemi ile takip

Teknolojinin de gelişmesi ile birçok huzurevi ve yaşlı bakımevi kapalı devre kamera sistemi kurarak hasta ve yaşlı yakınlarına verdikleri şifreler ile internet üzerinde huzurevini seyretme olanağı sunmaktadırlar. Böyle bir imkânı değerlendirmek gerekir.

Huzurevi /yaşlı bakımevi ayrımı:

Huzurevi yaşlı bakım evlerine göre biraz daha az meşakkatli ve sakin olmaktadır. Huzurevindeki yaşlılar bazı özel işlerini kendileri yapabilmektedirler. Yaşlı bakımevlerinde ise daha çok yardıma muhtaç yaşlılar kalmaktadır. O nedenle kurum içinde bu iki faaliyet yürütülüyor ise bunların kaldıkları mekânların ayrı ve farklı olup olmadıklarına dikkat edilmelidir.

istanbulhuzurevleri.com sitesi olarak huzurevi ve yaşlı bakımevi arayışında olan kişilere huzurevleri ve yaşlı bakımevleri hakkında bilgiler sunarak bir nebzede olsa yardımcı olmaya çalışıyoruz.