Özel Bakım EvleriÖzel Bakım Evleri

Günümüzde nüfusun her geçen gün artış göstermesi, doğal olarak insanların maddi giderinin de arttığına işaret olduğundan bireylerin yeterli ölçüde beslenememesi ve sürekli stres halinde olması yaşlılığı tetiklediği saptanmıştır. Durum bu şekilde ilerleme gösterdikçe kişiler 55’li yaşlarda vücutları yorgun düşmekte ve çoğu zaman bir başkasının bakımına mecbur kalmaktadır.

Bu aşama bireyler kendileri yakınlarına bakamadıklarında, iyi bir ortamda bakılması adına Özel Bakım Evleri araştırıp, uygun gördükleri kuruma yaşlılarını emanet etmektedir. Bakım evlerinde bir yaşlının huzurlu şekilde hayatını geçirmesi adına her kolaylık sağlanacak ve özel bir iletişimle tüm ihtiyaçları giderilecektir.

İnsan ancak mutlu olduğunda vücudundaki ağrı ile sızıları dinlemez ve dinç kalmak adına elinden gelen mücadeleyi verir.

Hastaların ruhsal sağlığına önem vermenin yanında birde kişisel bakımlarıyla ilgilenilmesi gereklidir. Bu nedenle Özel Bakım Evi içerisinde rutin olarak hastalara özel yapılan bazı uygulamaları sıralamak gerekirse;

  • 3 ana ve 3 ara menüden oluşan yemekleri hastaların yemesini sağlamak
  • Günlük havlu ile çarşaflarının değişip, oda ve banyo temizliğinin yapılması
  • Kişisel hasta kıyafetlerinin yıkanıp, ütülenerek dolaplarına yerleştirilmesi
  • Hastanın kullandığı ilaçların takibini yapı, içmesini sağlamak
  • Kişisel saç ve vücut banyo ihtiyaçlarının giderilmesi
  • Kendi başına tuvalet ve üst değişiminde zorlanan hastalara yardımcı olunması
  • Her gün periyodik aralıkta hastanın solunum ve nabız kontrolü ile tansiyon ve ateşinin ölçülmesi
  • Hastalarla sohbet etmek ve aynı yaş grubundaki diğer hastalarla sosyalleşmesini sağlamak
  • Hareketsizliğe bağlı kas kaybını engellemek için hastaya özel belirlenen egzersizleri uygulamak

Yukarıda belirtilenler sadece genel yapılan bakımlara birkaç örnektir. Hastanın ağırlık durumuna göre hasta bakıcılar her bir hasta ile yakından ilgilenmekte ve her ihtiyacının giderilmesini sağlamaktadır. Kurumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli detay, yapılan bu bakımların ne denli ilgi alakayla yapılıyor olduğudur.

Kurum yönetiminin son derece disiplinli olması ve hastalarla ilgilenen sağlık personelinin yeterince işinin bilincine varmış kişilerden oluşturmuş olması gereklidir. Çünkü insanlar belli bir yaşın üstüne çıktıklarında zaten kendine yetemediklerinden dolayı yeterince kendini kötü hissederler. Bununla beraber birde bakıldıkları kurum personeli tarafından iyi bir alaka görmediğinde bu onların daha da mutsuz olmalarına neden olacaktır.

Kendini kanıtlamış Özel Bakım Evleri bünyesinde bulunan tüm sağlık personelleri hastalara karşı kendi yakınlarıymış gibi davranmakta ve bu doğrultuda onlara daha fazla özveride bulunmaktadırlar. Hasta bakımı oldukça zor ve özen gerektiren bir iş olduğu unutulmadığı sürece, her kurumdaki hastalar bulundukları durumdan şikayetçi olmak yerine orada olmaktan mutluluk duyacaktır. Çünkü evde tek başına kalmaktansa kendi dillerinden anlayan yaşıtlarıyla birlikte zaman geçirmek onlar için daha cazip bir hal alacaktır.