HuzurevleriHuzurevleri

Günümüzde pek çok insan farklı nedenlere dayalı olarak Huzurevleri tarafından bakılmak istenebilir. Bu kurumlar için özellikle yaşlıların akla ilk getirdikleri terk edilmek düşüncesi olsa da şimdiki zamanda huzur evleri yaşlılar için sosyalleşebilecekleri en iyi alanlardan birisi haline gelmiştir. Belli bir yaşa gelindiğinde kişi kendini güvensiz hissetmesinden dolayı genellikle evden dışarı çıkamaz ve tüm gün sıkıntıdan ne yapacağını şaşırır. Ancak Bakım evleri gibi kurumlarda kendi yaşıtlarıyla bir araya gelebilmekte ve vaktinin çoğunu sohbet ederek iyi geçirilmesi sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra Huzurevi Firmaları yaşlılar için düzenlemiş oldukları çeşitli sosyal aktivitelere katılım sağlanmakta ve yaşlıların biraz olsun eğlenmesi ve hayata tutunması arttırılmaktadır. Yaş ortalamasına ve hastanın genel sağlık durumuna göre bakım işlemini üstlenen kurumlar, devlet bünyesinde ya da şahıslara ait özel bakım evlerinden oluşmaktadır. Her iki kurumun bünyesinde de hastaların sağlıklı yaşamı desteklenmesi adına doktor, diyetisyen, hemşire ve hasta bakıcı gibi sağlıkçılar yer almaktadır.

Ancak bakım evine bir hastanın kabul edilmesi için herhangi bir madde ( alkol, uyuşturucu ) bağımlılığı olmaması ve bulaşıcı bir hastalık taşımaması gereklidir. Bu kural Huzurevleri bünyesindeki diğer hastaların sağlığı açısından önemlidir. Kurumlarda ayakta ve yatalak olmak üzere hasta bakımları ailenin de isteği üzerine yapılmaktadır. Ancak yatalak hastaların ayrıca bir özene ihtiyacı olduğundan, ayakta hastalarla aynı bölümde değil farklı bölümde bakımları yapılır. Hasta bakıcı ve hemşireler tarafından yatalak hastalara günlük yapılan uygulamalardan birkaçını sıralamak gerekirse;

  • Bilinci kapalı hastalar normal yolla beslemesi mümkün olmadığından hemşireler tarafından serum ile vücudun gereksinimlerini alması sağlanır.
  • Hemşirelerin gün içinde kontrollerinde hastaların sonda ile katater değişimi yapılır.
  • Yatan hastaların hareketsiz kalmaları vücutlarında olumsuzluklara yol açar. Bu nedenler bilinci açık ya da kapalı fark etmeksizin her hastanın durumuna bağlı olarak günlük masajları yapılır ve hafif derecede egzersiz yaptırılır.
  • Bilinci kapalı hastanın ağız salgıları temizlenir ve karbonatlı su ile ağız bakımı yapılır. Derisinde kuruluk oluşmaması için vücut temizliğinden sonra nemlendirici sürülür.
  • 2-3 gün arayla hastanın baş altına bir aparat koyulur ve saç banyosu yaptırılır. Haftada bir defa hastanın sedye üzerinde vücut banyosu da yapılır.

Kurum içinde yaşa bağlı hastalıklara sahip ama gezip dolaşabilen hastalarda bulunmaktadır. Bu hastalar Huzurevi bakıcıları tarafından kişisel bakımları hatırlatılır ve kendilerinin yapması sağlanır. Gerektiği zamanlarda yardımcı olunur. Huzurevleri eski dönemlere nazaran şimdilerde çok daha profesyonel sağlıkçılarla disiplin çerçevesinde hastalara lüks otelde kalınıyormuş gibi hizmet sunulmaktadır. Bu sebeple hastalar kendilerini daha iyi hissetmekte ve kendileri gibi Bakım Evi içinde konaklayan diğer hastaların hikayesini dinler, hoş sohbet ederler ve zamanları daha iyi geçer.

 

Ankara’daki huzurevi listesi

İstanbul’daki huzurevi listesi

İzmir’deki huzurevi listesi