Yaşlı bakımevlerinde neler yapılırYaşlı bakımevleri

Dünya hayatı insanları farklı farklı zorlukla ile imtihan etmektedir.  İnsanın karşısına ne çıkaracağı belli değildir. Genellikle yaşlılar için düşünülen yaşlı bakımevlerinde, genç oldukları halde yatağa bağımlı olarak burada hayatını devam ettiren hastalarda vardır.

Tıbbi operasyonlar sonucunda ya da başka nedenlerden dolayı yatağa bağlı kalan pek çok insan bakıma muhtaç halde yaşamaktadırlar. Bunlar genç olabildiği gibi felçli hastalar veya yaştan ötürü hareket edemeyen hastalarda olabilmektedir.

Bu aşamada kişiler hastalarının bakımıyla ilgilenemediğinde evde ya da yaşlı bakımevlerinde bu işi profesyonel olarak yapan sağlık personelleri tarafından hastanın bakılmasına karar verilirler.

 Bakımevlerinde kalan hastalar için günlük yapılan rutin işler;

  • Öncelikle her hastanın günlük ağız, kulak ve burun temizliği yapılır. Bu işlem hareket kabiliyeti olan hastalarda kendilerinin yapması için yardım edilirken, yatağa bağımlı hastalarda sağlık personeli tarafından ağız akıntıları sürekli olarak temizlenir. Burun ve kulak temizliğinde ıslatılmış pamuklu çubuk yardımıyla temizlik tamamlanır.
  • Bilinci kapalı hastalarda bazen gözler yarı açık kalabildiğinden göz kuruluğu, enfeksiyon kapma gibi çeşitli rahatsızlık gelişebilmektedir. Bu nedenle hasta bakıcı her gün göz etrafını içten dışa doğru temizlemeli ve sonrasında göz çevresindeki nemi almalıdır.
  • Hastalar ileri yaşlılık durumlarında ayağa kalkabilecek güçleri bulsalar da tuvalet gibi kişisel ihtiyaçlarında zorlanabilirler. Sağlık personeli hastayı mahcup edecek her hareketten kaçınarak bu gibi işlemlerde özenle yardımcı olmaktadır.
  • Yatağa bağımlı bilinci açık ya ada kapalı hasta fark etmeksizin, kan dolaşımı ve kasların güç kazanması için masaj ve hafif egzersizler önemlidir. Rutin şekilde hasta bakıcılar tarafından doktor tavsiyesiyle bu uygulamalar yapılmaktadır. Bu sayede hastalar hem sağlıkları için mücadele vermekte hem de çoğu zaman eğlenceli vakit geçirmektedir.
  • Kurumda bakılan hastaların kalp, diyabet, tansiyon gibi çeşitli rahatsızlıkları var ve ilaç kullanımı varsa, ilaçların saatinde alınması ve aksatılmaması sağlanmaktadır.
  • Hasta odaları her gün hijyen açısından temizlenir, yatak çarşafları değişir ve havalandırarak temizliğin kalıcı olması sağlanır.