Yaşlı BakımıYaşlı Bakımı

Dünyada tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile bireylerin sağlık konusunda daha bilinçli hale gelmelerini sağlamıştır. Genç nüfusun artmasının yanında yaşlı nüfusta artış göstermiş ve çözüme kavuşturulması gereken birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Giderek bozulan geleneksel yapı sonucunda çekirdek aileye dönüş yaşlıların yalnız kalma sorununu ortaya çıkarmış, fizyolojik ve psikolojik değişiklikler Yaşlı Bakımı ihtiyaçları günden güne artırmıştır. Bu durum sonucunda sosyal hizmet alanlarından biri olan, yaşlı bakım hizmetlerini meydana getirmiştir. Yaşlı bakımının öneminin ne kadar büyük olduğu görülse de maddi ve manevi birçok etkisi bulunmaktadır. Böyle bir durumda fazlasıyla sabırlı olmalı ve hayatınızın bir bölümünü tamamıyla karşınızdaki kişiye adayarak ona en iyi hizmeti sunmalısınız. Yaşlıların huzurevlerinde kendilerini kimsesiz hissettikleri, soyutlanmış duygulara kapılarak ruhsal sorunların arttığı görülmektedir. Her ne kadar verilen hizmetten memnun kaldıkları halde kendi evlerinde kalmayı tercih etmektedirler.

 

  • Evde yaşlı bakımı yapılırken özellikle yaşlıların yaşadıkları ortama özen ve ilgi gösterilmelidir. Temizliği ihmal edilmemeli, tıpkı çocuklarınıza ve kendinize gösterdiğiniz özeni onlarında her tür bakımını yaparken ve ihtiyaçlarını giderirken göstermelisiniz.
  • Sürekli ve düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılması için, hastaneye götürülmeleri gerekir. Yaşam biçimleri, ruhsal durumları değerlendirilmeli ve sağlık problemleri varsa doktor kontrolünde olması gerekmektedir.
  • Yaşlı anne babanızın kullanması gereken ilaçları kontrol etmeli, gerektiği saatte ilacını aksatmadan vermelisiniz.
  • İlerleyen yaşı nedeniyle gerçekleştiremedikleri işlevsellerine yardım ederek her konuda desteğinizi esirgememelisiniz.
  • Bakım esnasında ortaya çıkan her durum karşısında olumlu bir yaklaşım gösterilmelidir. Yaşlıların bakıma muhtaç bir insan olduğu asla unutulmamalı kırıcı ve hor görücü sözler kullanılmamalıdır.
  • Yaşlılarınızın beslenme konusunda onların yiyebileceği türden yemekler hazırlayarak, kendilerinin yiyemeyeceği durumda olan kişilere özel olarak yemeklerini özenle yedirmelisiniz.

Evde yaşlı bakımı oldukça zor ve karmaşık bir hizmettir. Sabır ve şefkat duygularının gelişmiş olmasıyla birlikte bakım ile ilgili bilgi donanımına sahip olmak gerekmektedir. Kendilerini ifade edemeyen yaşlılara karşı daha özenli bir tutum besleyerek, anlatmak istediklerini bir şekilde anlamaya çalışarak ihtiyaçlarına yardımcı olmalıyız. Eğer evde bakım imkânımız sınırlıysa güvenilir hizmet sunan Yaşlı Bakımı Firmaları araştırmalı, yaşlılarımızı onlara emanet etmeliyiz. Ancak oraya bıraktık diye onları unutmak yanlış bir durumdur. Her gün ya da haftada birkaç kez bulundukları yerde yakınlarımızı ziyaret ederek onlara yalnız olduğunu hissettirmemeli, gerekli ihtiyaçlarını gidermeliyiz. Devletin sunduğu özel hizmetlerle birçok sosyal hizmet bulunsa da çoğunluğunu aileler kendileri üstlenmektedir. Yaşlı bakımı oldukça dikkat, özen ve sabır gerektiren önemli bir konudur. Türkiye’de Yaşlı Bakım Hizmetleri için eğitimler düzenlenmekte ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Doğru ve sağlıklı bir bakım gerçekleştirmek adına bu eğitimlere katılarak bilmediğiniz konularda destek alabilirsiniz.