Yaşlı Hasta BakımıYaşlıların bakımın çoğunlukla profesyonel sağlık çalışanı olmayan aileler üstlenmektedir. Evde hasta bakımı; kişisel bakım yanında günlük yaşam aktivitelerini yerine getirirken oluşabilecek sorunları önleyecek çok yönlü uygulamalar bütünüdür. Ev ortamında Yaşlı Hasta Bakımı hastanın yaşama katılmasının yanında, daha fazla faaliyette bulunmasını ve çevresiyle olan iletişiminin düzenlenmesini sağlayacağından hastaya daha etkili psikolojik destek sağlayacaktır.

  • Güvenli ortam sağlanmalıdır; hasta odasının düzeni, hastanın sağlığı kadar evde yaşayan diğer bireyleri de ilgilendirmektedir. Ev ortamında sağlık açısından güvenli olması için hasta odasının, temiz, aydınlık, düzenli olması ve hoşa gitmeyen kokulardan arındırılmış, yüksek ses ve gürültüden uzak olması gerekmektedir.
  • Hasta yatağının temiz, kuru ve düzgün olmasına özen göstermelisiniz. Yatak takımları değiştirilirken silkme, havalandırma gibi işlemlerden uzak durmalı ve kirli takımları yere koymayın.
  • Hastayı düşme ve yaralanmalardan korumak için; yemek masası ve sandalyeyi yatağa yakın koyarak ayağa kalkma sırasında destek almasını sağlamalısınız.
  • Hastanın günlük bakımını ihmal etmemeli kendisini temiz ve rahat hissetmesi için banyosunu aksatmadan yaptırarak, saçlarını taramalısınız. Kişinin temiz ve giyiminin düzgün olmasını hastanın özgüvenini artıracaktır.
  • Hasta bakımının en önemli özelliği kullanması gereken ilaçlarıdır. Hastanın gerekli ilaçları zamanında ve doğru bir şekilde almasını sağlayın.
  • Enfeksiyona karşı önlem almalı, hastanın bakımı sırasında idrarı, kanı ve diğer vücut salgılarıyla temas etmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle açık yarası bulunan hastaların enfeksiyon yayma ve kapma riski taşıdığını bilmenizde fayda vardır.
  • Beslenme düzeni; hastaların sağlığına daha çabuk kavuşması için sağlıklı beslenmesi için gerekli protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminle mineralleri yeterli miktarda alınması sağlanmalıdır.

Yaşlı hastaların bakımlarını gerçekleştirirken gerekli özveri ve sabrın gösterilmesi gerekir. İnsanların doğal olarak sıkılıp bunaldığı zamanlar da birden sesine yükseltmeye başlayacakken kendilerini kontrol altına almaları karşılarındaki hasta ve yaşlı kişilerin ilgiyle muhtaç oldukları unutulmamalıdır. Genellikle çalışan bireyler evlerindeki hasta yakınlarına evde bakımını üstlenmesi için yaşlı bakıcıları arar. Bu aramalarda dikkat etmesi gerekilen husus, kişinin güvenilir ve merhametli biri olmasıdır. Genellikle hasta bakıcılar için gerekli kurslarda eğitim verilmektedir. Alınacak eğitim sayesinde kişi bireyin yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve sosyal yetersizliklerinin azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Yaşlı insanlara hizmet etmeyi seven kişiler Yaşlı Hasta Bakımı üzerine almış olduğu eğitimlerle gönülden mesleğini en iyi şekilde gerçekleştirecektir.  Bu konularda iş arayan kişiler Yaşlı Hasta Bakımı Firmaları sayesinde ihtiyacı olan bireylere yönlendirilerek hastanın gerekli bilgilerini alır ve orada çalışmaya karar verir. Yaşlı bakım elemanının çalıştığı ortamlar genellikle bakım hizmeti veren kurumlar ya da kişinin kendi evi olmaktadır. Çalışma ortamlarının özellikle temiz, düzenli ve aydınlık olması gerekmektedir.