Evde bakım hizmetinin faydalarıEvde bakım hizmeti genel manası ile teşhis ve tedaviden sonraki bakım sürecidir. Hastada kronik bir hastalığın takibi ya da herhangi bir sağlık sorunu olmadığı zamanlarda  yapılan hizmete denmektedir. Evde bakım hizmeti adından da anlaşılacağı gibi ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında yani evlerinde ve yaşadıkları yerlerde bakım hizmeti verilmesidir.

Evde bakım hizmetinin faydaları

Evde bakım hizmeti alan ihtiyaç sahipleri günlük yaşam ortamlarını ve standartlarını değiştirmeden gerekli olan sağlık hizmetini alabilmektedirler. Bu hizmeti almayı isteyenlerin çoğunluğu evinden ve yaşadığı ortamdan ayrılmak istemeyen fakat yakın akraba ve çevresi tarafından da bakımı üstelenilmeyen hastalar için en ideal ve gerekli bakım hizmetidir.

 Evde bakım hizmetlerinde uygulama olarak bakıma ihtiyaç duyan kişinin her türlü istek ve ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. .Evde bakım hizmeti sayesinde  aynı hastanede yatıyormuş gibi kaliteli ve sağlıklı bir hizmet almak mümkün olmaktadır.  Hastanede olmaktan avantajlı olarak kişi kendi ortamında olacağı için psikolojik olarak rahat ve stressiz olacaktır. Bu sayede tedavinin iyileştirme oranı yüksek olacaktır.

 Evde sağlık hizmeti yürütmek için kurulan birimler

T Tipi Evde Sağlık Hizmet Birimi: Bu birimler Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı şekilde kurulan birimlerdir ve evde sağlık hizmetini öncelikli sunmakla görevlidir. Ekipte üç kişi bulunmaktadır ve bunlar evde sağlık hizmeti hususunda eğitilmiş doktor, yardımcı sağlık personeli ve hasta bakım teknikeridir. Hasta bakım teknikerinin olmaması durumunda bir tane daha yardımcı sağlık personeli ekibe dahil edilmektedir.

H Tipi Evde Sağlık Hizmet Birimi: Bu birimler hastanelere bağlıdır. Öncelikli olarak fizyoterapi ve uzman hekim konsültasyonu gibi diğer birimler tarafından verilmesi mümkün olmayan hizmetlerin sunulmasıyla yükümlüdür ve aynı zamanda T tipi birimleri de destekler. Tıpkı T tipi hizmet biriminde olduğu gibi bu birimde de üç kişi görev almaktadır. Bu kişiler evde sağlık hizmeti hususunda eğitilmiş doktor ya da uzman doktor, hasta bakım teknikeri ve yardımcı sağlık personelidir.

D Tipi Evde Sağlık Hizmet Birimi: Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu bünyesine bağlı olan Ağız Diş Merkezleri bünyesinde kurulmuş olan birimlerdir. Bu birimdeki ekipte de bir diş hekimi ile beraber bir diş protez teknikeri ya da ağız ve diş sağlığı teknikeri yer almaktadır.