Yakamoz Yaşlı Bakım ve HuzureviYakamoz Yaşlı Bakım ve Huzurevi, 2003 yılında İzmir’in  Güzelbahçe  ilçesinde kurulmuş olup faaliyetlerine aynı yerde devam etmektedir. Kurulduğu günden bu güne kadar hizmet kalitesini hep iyileştiren kuruluş İzmir ve çevre bölgeden tercih edilen yaşlı bakımevi olmuştur.

Huzurevi seçimi ve huzurevine yakınlarınızı yerleştirmek zorlu bir süreçtir. Bu zorlu süreçte www.istanbulhuzurevleri.com  sitesi olarak sizlere yardımcı olma adına huzurevlerinin ve yaşlı bakımevlerinin imkanlarını, iletişim bilgilerini, huzurevi kapasitelerini ve akla gelecek diğer özelliklerini belli bir sitede toplamak istedik. Huzurevi ve yaşlı bakımevi arayanların rahatlıkla gezebilecekleri ve aradıkları bilgileri bulabilecekleri bir yapı oluşturmaya çalıştık.

Özellikle İstanbul Anadolu yakası huzurevleri, İstanbul Avrupa yakası huzurevleri ve diğer illerdeki huzurevleri diye kategorilere ayırarak aranılan bilgiye çabuk ulaşılmasını hedefledik. Ayrıca yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer ve Parkinson hastalıkları hakkında bilgiler vermeyi hedefledik.

Kurumun felsefesi çerçevesinde sevgi, huzur ve anlayış dolu bir aile ortamında eğitimli ve dinamik ekip ile  kişiye özel hizmet anlayışını benimseyerek misafirlerine hizmet verilmektedir.  Demans, alzheimer, parkinson, felç gibi rahatsızlıklar sonucu kendi öz bakımını yapmakta zorlanan yaşlıların belirli bir süre ya da sürekli bakım ve rehabilitasyon hizmeti kurum tarafından verilmektedir.

Yakamoz Yaşlı Bakım ve Huzurevinde Yaşlı Bakımı

“Kişiye özel ele alınması gereken ihtiyaçlar, yaşlılıkta daha da önem kazanmaktadır.” ilkesini göz önünde bulundurarak yola çıkan Yakamoz Yaşlı Bakım ve Dinlenme Evleri, verdiği her hizmeti bu anlayışla gerçekleştirmektedir.

Tesislerde kalan misafirlerin sağlık hizmetlerini karşılamak amacı ile gün içerisinde sürekli hemşire bulundurulmaktadır.  Ayrıca dahiliye uzmanı haftada iki gün kontrollerini yapmaktadır.

Hizmet yelpasi; sağlıklı yaşlıların yanı sıra evde bakımı zor olan alzheimer, demans, parkinson, diabet, felç gibi birçok rahatsızlığa sahip kişileri kapsamaktadır.

Tesislerde ev tipi ortopedik yatakların yanı sıra özel bakım yatakları da bulunmaktadır. Bu sayede hizmet verilen tüm misafirlerin uyku ihtiyacı karşılanırken, sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak dinlenebilmelerini  sağlanmaktadır.

Temiz oda ve banyolarda misafirlerin, ihtiyaçlarını uzman kadro gözetiminde ve desteğinde kendileri görebilecekleri gibi personel aracılığıyla’ da giderebilmektedirler.

Yakamoz Yaşlı Bakım ve Huzurevinde  Günlük Faaliyetler

Egzersizler

İleri yaşlardaki kişilerin kas direncini artırmak, eklemlerin fonksiyonlarını korumak ya da sürdürmek amacıyla aşağıdaki türden hareketler yaptırmak oldukça önemlidir. Sosyal rehabilitasyon programları ile yaşlı kişilerin yeniden kendi güçlerini fark etmelerini, bağımsızlık düzeylerini artırmalarını ve toplumsal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasını hedeflenmektedir.

Uğraşı terapisi

1910”lu yıllarda belirli bir amaca yönelik bir etkinlikle uğraşan yaşlıların tedavisinde olumlu davranışların dikkati çekmesi ile geliştirilmiş bir bilim dalıdır. Fizyoterapinin kullandığı bazı yöntem ve teknikleri de kullanarak kas ve iskelet sistemine ait bozuklukların tedavisinde de uygulanmaktadır.  Bu hastalıklar arasında felçler ve gelişim kusurları, nörolojik bozukluklar, artrit ve multiple skleroz gibi kronik hastalıklar da sayılabilir.

İlerleyen yaşlarda boş geçirilen zaman süreci artmaktadır. Bu süreç eğer değerlendirilmezse yaşlı bireyler için psikolojik ve duygusal olarak olumsuz etkide bulunur. Birçok yaşlı birey bu boş zamanı etkili ve verimli olarak nasıl geçireceğini bilemez. Kuruluşumuzda bu amaçla aşağıdaki faaliyetler yapılmaktadır. Bu uğraşıların düzenli, devamlı, ilginç, eğlendirici, kolay kabul edilebilir olması ve yan etkilerinin olmaması amaca ulaşmayı kolaylaştırır.

Yakamoz Yaşlı Bakım ve Huzurevinde faaliyetlerden bazıları

 1. a) Bayanlarla örgü
 2. b) Boyama, resim yapma, kağıt katlama
 3. c) Yap-boz yapma
 4. d) Bahçe işleri, çiçek dikimi
 5. e) Boncuk, tespih ve kolye yapımı
 6. f) Ahşap boyama
 7. g) Ebru yapımı
 8. h) Oyun hamuru ile çeşitli faaliyetler

ı) Tavla

 1. i) Kağıt oyunları
 2. j) Dama
 3. k) Okey

ı) Balonla kavram oyunu

 1. a) Kitap, gazete, dergi okuma ve okutma
 2. b) Bulmaca çözme
 3. c) Okuduklarını anlattırma

Yakın çevre yürüyüşleri

Yakamoz Yaşlı Bakım ve Huzurevi adres ve telefonu

Yakamoz 2 Huzurevi

Yalı Mah. 75 sokak No: 18 Güzelbahçe – İzmir

Telefon: 0 232 234 38 68 – 0 232 234 30 10

Email : bilgi@yakamozhuzurevi.com