Huzurevi, HuzurevleriHuzurevi nedir? nasıl bir yerdir?

Huzurevi aslında kelime manası ile insanın içini ısıtan bir ses dizesinden oluşuyor. Huzur ve evi kelimeleri birleşerek “huzurevi” ni oluşturmuş.

Huzurevleri toplumda ne gibi sosyal görevi yerine getiriyor?

Bazen orada olduğuna kanaat getirdiğimiz ve içimizin rahatlamasına neden olan durumlar, olaylar ya da kişiler vardır ya işte huzurevleri de o seçeneklerden bir tanesidir. Orada bir yerde huzurevlerinin bulunuyor olması çoğu kişiyi rahatlatmaktadır.

İnsan yaşamı bebeklik, çocukluk, gençlik, olgunluk ve ihtiyarlık diye ayrıldığında bebeklik ve ihtiyarlığın aynı özellikleri gösterdiği anlaşılacaktır. İhtiyarlık insanın gücünün tükendiği yapacağı şeyleri yapmaktan bile aciz olduğu bir nevi bebeklik evresine yeniden dönüldüğü bir yaşam bölümüdür.

[reklam1]

Huzurevleri toplumdaki bazı sıkıntılı durumlara çözüm bulmak için oluşturulmuş ve faaliyetleri ile bakıma muhtaç yaşlısı bulunan kişilere kucak açan mekânlardır. Hem özel hem de devlet tarafından işletilen huzurevlerinde bakıma muhtaç ihtiyarların yanı sıra kimsesi bulunmayan ihtiyarlara da yaşam alanları oluşturulmaktadır. Huzurevlerinin sağlamış olduğu hizmetler sayesinde insanca yaşamayı hak eden toplumda bir zamanlar genç olarak yaşamış olan ihtiyar kesimleri de gereği gibi yaşam standartlarına kavuşmaktadırlar.