Huzurevi ÜcretleriHuzurevi Ücretleri

Gün geçtikçe değişen ve zorlaşan yaşam koşulları içerisinde ailelerde de küçülmeye başlıyor. Ekonomik nedenlerden ötürü yaşlı bireylere bakamayan ailelerde huzurevleri gündeme geliyor. Bu durumda Huzurevi Ücretleri araştırılmaya başlıyor. Huzurevi fiyatları yaşlının durumuna bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Günümüzde huzurevleri, yaşlı bakım evleri ve özel bakım üniteleri olarak hizmet vermektedirler.

Yaşlının durumuna bağlı olarak yerleştirileceği huzurevi çeşidi de farklılık göstermektedir.  Yaşlılara huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı yaratmayı amaçlayan huzurevlerinde önemli ilkelerden biri yaşlılara karşı yaklaşım biçiminde anlayışlı ve sevecen olabilmek güler yüz ile hizmet vermek politikasına bağlı olmaktır. Bu amaçla bu kurumlarda çalışan personellerin yaptıkları işin bilincinde ve sorumluluk sahibi olmasına özen gösterilmektedir.

Yaşlının yatalak olması ya da ayakta hasta olması huzurevi fiyatları konusunda önemli bir değişken olarak kabul edilebilir. Bu bağlamda Huzurevi Firmaları ile iletişime geçen bireyler bu doğrultuda bilgilendirilmekte ve hizmet koşulları standartlar anlatılmaktadır. Huzurevlerinde yaşlının yakınlarının ziyareti kabul edilmekte ve bu bağlamda şeffaf olma politikası yerine getirilmektedir. Yaşlı bireyler hayatlarını sosyalleştirmek ve yaşama dair farklı umutlar besleyebilmek, arkadaşlıklar kurabilmek adına huzurevlerinde mutlu bir hayat sürdürebilmektedir.

Yaşlı bireyin hayatında en çok aradığı şeylerden biri dinginlik ve düzendir. Bu bağlamda gerek devlete bağlı olsun gerekse de özel huzurevleri olsun yaşlıların, hayatını düzenlemektedir. Birçok yaşlı ilaçlarını almayı unutabilir ya da yemek yemeyi bu da yaşlılıktan dolayı yorgun düşmüş vücudun daha da düşmesine sebep olur.

Huzurevleri verdikleri hizmet ile yaşlıların alması gereken ilaçları düzenler, eğitimli bakıcı ve hemşirelerle sağlık durum kontrollerini yapar ve beslenme konusunda uzman diyetisyenlerle çalışarak doğru ve etkin beslenmelerine katkıda bulunurlar.

Huzurevlerine yerleşmenin çeşitli koşulları olmakla beraber herhangi bir geliri olmayan bakıma muhtaç yaşlılara ücretsiz olarak hizmet verilebilmektedir. Sosyal hizmetler kapsamında bulunan huzurevlerine girebilmek için 60 aş ve üzerinde bulunmak, herhangi bir ruh sağlığının bulunmaması,  madde bağımlılığının olmaması ve incelemeler sonucunda elde edilen raporun yoksul olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Huzurevi başvurularında istenen belgeler ise şunlardır:

  • Dilekçe
  • T.C. Kimlik Numarası
  • Gelir Beyan Belgesi
  • Sağlık Raporu (Devlet Kurumlarından Alınmalıdır)

Huzurevi fiyatları her senenin başında belirlenmekte olup genel olarak ödemeler aylık yapılmaktadır. Yaşlıların huzurevine kabulü için öncelikle kurumda boş yerin olması gerekmektedir. Boş yerin olması durumunda kaç kişilik odalarda kalmak istediğine birey kendi başına ya da ailesiyle birlikte kurum uzmanlarının uygun görmesi durumunda karar verebilmektedir. Yaşlıların gelir durumlarına bağlı olarak kurum tarafından indirimlerin yapılması durumu da söz konusudur. Şöyle ki temel esas yaşlının gelirinin %25’nin yaşlıya harçlık olarak bırakılması olarak düşünülmüştür. Yaşlılardan alınan bu Huzurevi Ücretleri oda, beslenme, yatak gibi verilen hizmetlerin karşılığı olarak alınmaktadır.