Huzurevine yerleştirilmeyen hastalar için verilen hizmetlerEvde Bakım hizmetleri

Huzurevlerinin vermiş olduğu hizmetlerin başlıca çeşitlerine kısaca değinmeden önce huzurevleri sayesinde olması gereken yaşam standartlarının biraz da olsa yerine getirildiği unutulmamalıdır.

Huzurevine yerleştirilmesine gerek olmayan bir nevi kendi evinde ailesinin yanında bir yakınının yanında yaşamını devam ettiren yaşlılar içinde hizmetler verilmektedir. Özellikle kişisel bakım konusunda yardım almaları gerekli olan hastalar için vazgeçilmez olan evde bakım hizmetleri son zamanlarda revaçlanmıştır. Bu alanda yetişmiş kalifiye personel bulmanın kolaylaşması, iş olanaklarının artmış olması nedeniyle evde bakım hizmeti alanların sayısı artmış vaziyettedir.

Özellikle istanbul da ki huzurevleri olarak bu konuda bayağı bir yol kat edilmiş vaziyettedir.

Evinde yaşamasında sakıncası olmayan yaşlıların, evlerinden ve sevdiklerinden, yaşanmış anılarından ayrılmadan gün içinde sabah gelip akşam evlerine dönebilecekleri şekilde gün içinde profesyonelce gündüz bakım hizmeti alabilmektedirler.

Dünya genelinde bir çok ülkede uygulanmakta olan sistem sayesinde amaç yaşlıyı daha sosyal ve canlı tutmak kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. Buna ek olarak yaşlılarımızın kendi uğraşlarını devam ettirmek, kitaplar ile okuma zevkini hissettirmek yeni uğraşlar edindirmektir.
Dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan bu sistem ilk kez Rusya’da başlamış, İngiltere, İrlanda, Belçika, Hollanda ve ABD gibi ülkelerde devam etmiştir.

Bu uygulamada yaşlının bakım ihtiyacı yaşlı bakıcılar, yaşlı bakım teknikerleri, hemşireler ve doktorlar tarafından karşılanmaktadır.

[reklam1]

Bakım evlerinde verilen günlük bakım hizmeti yaşlıların evden çıkmasına olanak vermekte sosyalleşmesini, eğlenceli aktivitelere katılmasını ve hobilerini sürdürmesini sağlamaktadır.
Genellikle bayan ve erkek yaşı 65 ve üzeri olan ve günlük bakıma ihtiyaç duyan bütün yaşlılar gündüz bakım hizmetinden yararlanabilir.

Bu hizmetlerden yararlananların çoğu genellikle unutkanlığı olan günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmek için yardıma ihtiyaç duyan yaşlılardır. Kendi kendine yemek hazırlayamayacak ve de kendi  kişisel öz bakımını yerine getiremeyecek durumda olan yaşlılardır.

Evde bakım hizmetinin kapsamında verilen Hizmetler :

– Ana öğün ve ara öğün

– Kişisel bakım (tırnak kesme, tıraş olma gibi)

– İlaç verilmesi ve takipleri

– Sosyal aktiviteler konserler hobi uğraşıları

– Unutkanlığı olan yaşlıya yönelik gözetmenlik

Evde bakım (Gündüz Bakım) Faydaları : 

Birçok yaşlı sosyal aktivitelere katılmaktan ve verilen günlük bakımdan bedensel ve ruhsal olarak fayda sağlamaktadır. Yaşlılar evinde sevdikleriyle beraberken bir yandan da gün içerisinde profesyonel bir kurumdan fayda sağlamanın keyfini yaşamaktadırlar.

Maliyeti kişiden kişiye değişse de, evde sağlanan bakımdan daha uygundur.

[reklam2]

Evde yaşlı bakımı

Evde yaşlı bakım hizmeti genel anlamda sağlık hizmetinin ev ortamında bireyin bakımına katılan kişilerle beraber bireyin sağlığının iyileştirilmesi ya da geri kazandırılmasını sağlamak amacıyla sürdürülen faaliyetler bütünüdür. Evde bakım ilk önce aile bireylerinin katılımı ile başlayıp profesyonel bakıma geçilmesi ile deneyimli ve eğitimli kişiler tarafından ev ortamında verilmektedir.

Amaç kişinin sağlığını korumak, geliştirmek ve yeniden sağlığına kavuşturmaktır.

Finansman, sunulan hizmetler ve kimlerin faydalanabileceği kişiden kişiye değişmektedir. Evde bakım çok geniş ve kapsamlıdır.