Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır?Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? Huzurevlerini tercih edenler arasında ciddi sayı ile ön sıralarda olan yaşlıların çoğunluğu maalesef günümüzün tedavisiz hastalığı olan Alzheimer (Alzaymır) hastasıdır. Bu oran gün geçtikçe maalesef artmaktadır. Hem Alzheimer hasta sayısı artmaktadır  hem de bu tür hastaların huzurevleri ve yaşlı bakımevlerini tercih etme sayıları artmaktadır.

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır?

Alzaymır hastalığının günümüzde daha tedavisi bulunamamıştır. Çağımızın hastalıkları arasında önem arz eden bir hastalıktır. Çağımızın tedavisi en zor hastalıklarından birisi diyebiliriz. Alzaymır hastalığı halk arasında “unutkanlık hastalığı” diye de bilinir.

Alzaymır hastalığının belirtileri ne yazık ki çabuk anlaşılmamaktadır. Genellikle ilk belirtisi kısa süreli unutkanlıklar olarak bilinmektedir.

Örnek vermek gerekirse bir kaç basit belirtisini şu şekilde sıralayabiliriz; dün yenilen yemeği unutma, yakın akraba ve dostların isimlerini unutma,  daima kullanılan basit bilgileri unutma

Alzheimer hastalığı tedavisi için beyin cerrahına başvurulmalıdır. Zira beyin ile alakalı bir hastalık olduğundan beyin tomografisi çekilerek hastalık derecesi görüntülenebilmektedir. Alzheimer hastalığının henüz bir çaresi bulunamamıştır fakat ilerlemesi yavaşlatılabilmekte veya durdurulabilmektedir. Bunların hepsini yapılabilmesi için erken teşhis gereklidir.

Alzheimer (Alzaymır) hastalığını nasıl engelleriz?

Alzheimer (Alzaymır) hastalığını engellemek için sık sık beyin egzersizleri yapılmalı. Beyni ve beyin içi faaliyetlerini güçlendirici olarakta bilinen ceviz tüketilmelidir. Buınlardan hariç neler yapabiliriz.?

  • Bol bol kitap okumalı, beyni çalıştırıcı faaliyetler yapılmalıdır.
  • Gıda takviyesi yapılmalıdır. Özellikle ceviz ve benzeri kuruyemişler tüketilmelidir.
  • Hafıza güçlendirici oyunlar ile hafızanın güçlendirilmesi sağlanmalıdır.
  • Hafızanın ve beynin her alanının kullanıldığı bulmacalar çözülebilir.

Alzheimer (Alzaymır) hastalığının evreleri nelerdir?

Alzheimer (Alzaymır) hastalığının birinci evresi:  Yediğimiz yemeklerin isimlerini unutma gibi ufak şeyler.

Alzheimer (Alzaymır) hastalığının ikinci evresi: Evinizin yolunu unutma ve adres bulamama gibi orta derecede unutma hastalığı

Son evre en ciddi evredir. Bu evrede ise tanıdıklarınızı unutma(eşi veya annesi babası hariç olabiliyor), Yemek yemeyi unutma ve tuvalet ihtiyacını unutma gibi kötü sonuçlar olabiliyor.

Son evrede yapılması gerekenler ve davranışınız çok önemlidir. Hasta artık 1 yaşındaki bir çocuktan asla farklı değildir. O nedenle çok dikkatli davranılmalıdır. Özellikle yaşanılan mekanların kapıları açık bırakılmamalıdır. Açık kapılardan dışarı çıkıp da haber alınamayan bir çok Alzheimer (Alzaymır) hastası vakası vardır. bu konuda size çok iş düşüyor.

Alzheimer Hakkında Diğer Yazılar