Parkinson Hastalığı Tanısı Nasıl Yapılır?Parkinson hastalığında tanı

Parkinson hastalığının nedenlerinin bulunamadığı gibi kesin tanı koymak içinde herhangi bir tanısı yoktur. Parkinson hastalığına tanı koymak için özel bir yöntem ve analiz yoktur.

Yani laboratuar ya da röntgen görüntülerinden analiz edilerek tanı konulamıyor. Parkinson hastalığı olup olmadığına karar verilemiyor. Fakat uzman bir nörologun hastadan ve hastanın yakınlarından aldığı bilgiler ışığında ve hasta üzerinde yapmış olduğu sinirsel uyarım neticelerine dayanarak tanı koyabilir.

Parkinson hastalığına çok benzediği için başka hastalıklarla karıştırılan durumlar ve vakalar olabilmektedir. Özellikle Parkinson hastalığı Parkinsonizm altında toplanan diğer hastalık ve rahatsızlıklarla çok benzer olduğu için karıştırılabiliniyor. O nedenle Parkinson tanısı koyarken dikkat edilmelidir. Parkinson hastalığı tanısı sonrası kullanılan ilaçlar nedeniyel beyinsel aktiviteler ve diğer sinir sistemleri etkilendiği için Parkinson tanısının doğru konulmasının çok önemi vardır. yanlış tanı yanlış ilaç kullanımını gerektireceği için beyinde tümör oluşumuna ve başka sorunlara yol açabilir. Özellikle kullanılan bazı ilaçlar, damar hastalıkları da benzer sorunlara yol açabilir.

Alzheimer Hakkında Diğer Yazılar